Nedávno ma zaujal článok o Holandskej firme KWS Infra, ktorej inžinieri  majú v pláne vyvinúť a stavať cesty z plastových prefabrikátov. Predstavy sú asi také , že by sa mohli cesty budovať ekologicky z prefabrikovaných dielov vyrobených z recyklovaných plastov. Ba čo viac, tieto prefabrikáty by vytvárali pod vozovkou voľný priestor, ktorý by slúžil pre vedenie inžinierskych sietí a rozvodov.

 

Ako sami dobre vieme s cestami sú problémy neustále. Asfalt vydrží  len pár rokov, jeho opravy sú nákladné a zdĺhavé ,s takýmito cestami sú proste samé komplikácie.

Budúcnosť by nám mohla priniesť úplne nový koncept stavania ciest, pričom asfalt by sa stal minulosťou.

 

Takýto spôsob výstavby  by bol nielen ekologický, ale aj veľmi rýchly. Úseky asfaltových ciest, ktoré sa stavajú mesiace, by boli z plastových prefabrikátov hotové možno za pár týždňov. Povrch a celá konštrukcia takejto cesty by boli odolné proti mechanickému poškodeniu, vzdorovali by  vode aj poveternostným vplyvom. Vozovka by vraj zvládala teplotné rozmedzie od -40 do 80 ° C. Trvanlivosť takejto cesty by bola samozrejme nepomerne dlhšia ako u asfaltovej a v prípade akéhokoľvek poškodenia by potom výmena prefabrikovaných dielov zabrala len krátky čas a bola by veľmi jednoduchá.


Tak dúfajme že nezostane len pri myšlienke. Určite to nebude zajtra, ešte budú vraj potrebné minimálne tri roky vývoja, aby bolo možné prvú plastovú cestu vybudovať. Vývojári napríklad musia vytvoriť taký povrch vozovky, aby sa plastová cesta za mokra nestala pre automobily klziskom.

Myšlienka ale naozaj zaujímavá. Konečne by bolo kde využiť nespočetné množstvo plastového odpadu…