Zavolať

Ako správne vybrať zimné pneumatiky?

Vonku sa nám ochladzuje a pomaly ale isto budeme prezúvať. Pri výbere zimných pneumatík by ste sa nemali orientovať len podľa ceny. Aj keď  tak isto neplatí, že najdrahšia, rovná sa najlepšia zimná pneumatika. Vyberať z tých najlacnejších určite nemôžeme odporučiť. Majte na pamäti, že kvalitné zimné pneumatiky majú najmä veľký vplyv na bezpečnosť. Úspora niekoľko […]

Vonku sa nám ochladzuje a pomaly ale isto budeme prezúvať.

Pri výbere zimných pneumatík by ste sa nemali orientovať len podľa ceny. Aj keď  tak isto neplatí, že najdrahšia, rovná sa najlepšia zimná pneumatika. Vyberať z tých najlacnejších určite nemôžeme odporučiť. Majte na pamäti, že kvalitné zimné pneumatiky majú najmä veľký vplyv na bezpečnosť. Úspora niekoľko pár EURO by sa vám teda nemusela moc vyplatiť . Škoda na aute, poprípade aj na zdraví, by mohla zamrzieť oveľa viac pokiaľ by došlo k nehode. Pri výbere zohľadnite hlavne to , čo od zimných pneumatík očakávate. Testy zimných pneumatík  objektívne porovnávajú pneumatiky podľa merateľných parametrov a mohli by určite vhodne poradiť. Každý z vás by si mal ale povedať, v akých podmienkach jazdí a čo od zimných pneumatík očakáva. Kvalitné zimné pneumatiky fungujú dobre nielen na snehu a ľade. Výrazne lepšie vlastnosti proti letným pneumatikám spoznáte aj na suchej vozovke za nižších teplôt. Letné, poprípade celoročné pneumatiky pri nižšej teplote stvrdnú a pneumatika úplne stráca svoje vlastnosti a priľnavosť. Naproti tomu zimné pneumatiky si svoje vlastnosti udržia aj v mrazoch a jazdné vlastnosti sú teda výrazne lepšie. Okrem toho majú aj lepšiu - hrubšiu vzorku vďaka ktorej lepšie odvádzajú sneh, dážď či blato, čo je v zime tiež veľmi podstatné. Do zimy teda jedine so zimnou pneumatikou.

Od kedy sú povinné zimné pneumatiky?

Povinné zimné pneumatiky je nutné mať na vozidle obuté v období 15. novembra - 31. marca, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza.

V čom je iná zimná pneumatika?

Celoročné alebo tak zvané univerzálne pneumatiky, sa pre zimnú prevádzku bohužiaľ moc neosvedčili. Preto určite odporúčame v zime používať iba zimné pneumatiky, ktoré majú výrazne lepšie jazdné vlastnosti a jazda s nimi je oveľa bezpečnejšia. Pri ich výmene už určite nepocítite stratu komfortu. Moderné a kvalitné zimné pneumatiky sú navrhnuté tak, aby eliminovali  časté neduhy, ako vyššia hlučnosť, vyššia spotreba, a podobné. Moderné zimné pneumatiky sú z hľadiska pohodlia a komfortu úplne porovnateľné s letnými. So zimnými pneumatikami má vozidlo výrazne kratšiu brzdnú dráhu. To však nie je jediný argument. Rovnako dôležitá je priľnavosť zimných pneumatík pri rozjazde, či jazde do kopca.

Funguje aj takzvané pravidlo 4 pre používanie zimných pneumatík :

  1. mať zimné pneumatiky na všetkých 4 kolesách
  2. mať minimálnu hĺbku dezénu 4mm (aj keď zákon ukladá min. hĺbku len 3 mm)
  3. mať obuté zimné pneumatiky minimálne počas 4     zimných mesiacov (rozhodujúca je priemerná denná teplota pod +7 °C)
  4. maximálne 4 sezóny (materiál  zimných     pneumatík totiž časom stárne a stráca svoje vlastnosti).

Pokiaľ je možnosť naozaj neobúvajte pneumatiky staršie ako 4 roky, skontrolovať si to viete priamo na pneumatike pod označením DOT….., číslo za týmto označením udáva rok a týždeň kedy boli pneumatiky vyrobené, to znamená (prvé dve čísla udávajú týždeň v roku a posledné udávajú rok)

Často sa nás dokonca pýtate, ktorá pneumatika je  tá najlepšia. Konkrétna odpoveď ale neexistuje. Vždy treba prihliadať ku konkrétnym potrebám daného vodiča a hlavne k vozidlu, na ktoré zimné pneumatiky obúva. Iné nároky bude mať vodič v Bratislave a iný u nás v Žiline. Pri výbere teda zohľadňujte aj tieto aspekty. V poslednej dobe sú veľmi obľúbené testy a recenzie pneumatík, ktoré si zdieľajú užívatelia medzi sebou. Oficiálne testy zimných pneumatík, robené v laboratórnych podmienkach, nemusia vždy vypovedať aj o reálnej prevádzke. Vodiči teda stále viac dôverujú  testom od ostatných vodičov, najmä v aspektoch hlučnosti, opotrebenia, či subjektívneho názoru na jazdné vlastnosti. Pokiaľ si užívateľ prečíta 30 recenzií a uvidí, že prevládajúci názor je úplne odlišný od testov, ide asi o dosť vierohodnú informáciu. Testy zimných pneumatík 2016 od renomovaných agentúr je teda ideálne doplniť aj o názory ostatných vodičov.

Najnovšie vozidlá v ponuke

Všetky vozidlá
crossmenuchevron-down