Zavolať

Kedy je nutné vymeniť čelné sklo s prasklinou?

Máte prasklinku na čelnom skle???Kedy ho je nutné vymeniť aby nás to nestálo viac ako treba? Táto nepríjemná udalosť  sa stane vždy tak nečakane, že vo veľa prípadoch ju nemôžete ani ovplyvniť. Kamienok, ktorý strelil do okna, podľa vás nechal len malé poškodenie? No malé môže byť možno len pre vás! Ak máte poškodené sklo na […]

Máte prasklinku na čelnom skle???Kedy ho je nutné vymeniť aby nás to nestálo viac ako treba?

Táto nepríjemná udalosť  sa stane vždy tak nečakane, že vo veľa prípadoch ju nemôžete ani ovplyvniť. Kamienok, ktorý strelil do okna, podľa vás nechal len malé poškodenie? No malé môže byť možno len pre vás!

Ak máte poškodené sklo na stieranej ploche a poškodenie je väčšie ako 20 mm hrozí vám pokuta , a ak by mal policajt zlý deň,  zadržanie technického preukazu. Podľa zákona je totiž technicky nespôsobilé.

Vyhláška ministerstva dopravy č. 464 z roku 2009 o prevádzke vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách, paragraf 17, odstavec  2, bod l hovorí, že:

“Vozidlo sa považuje za technicky nespôsobilé na cestnú premávku, najmä ak má prasknuté alebo poškodené čelné sklo v stieranej ploche o veľkosti väčšej ako 20 mm.” To znamená, že ak máte poškodené predné okno v oblasti, kam dosiahnu stierače a poškodenie je väčšie ako 2 cm, nemali by ste s autom ďalej jazdiť. Podľa zákona je už totiž technicky nespôsobilé. Je pritom úplne jedno, či je poškodenie na strane vodiča, alebo spolujazdca. Ako mierku si môžete na porovnanie  priložiť napríklad 20-centovú mincu.

Za jazdu s takto a viac poškodeným čelným sklom riskujete pokutu vo výške 60 €. Policajt vám navyše môže zadržať technický preukaz, ktorý si po odstránení závady budete musieť vyzdvihnúť na polícii vo vami zvolenom meste.

Ak máte poškodenie od kamienka menšie ako spomínaných 20 mm, nehrozí vám síce pokuta, no ani to netreba podceňovať. Na čelné sklo auta totiž stále pôsobia sily vznikajúce krútením karosérie pri prejazde nerovností. Aj malá prasklinka či poškodenie od kamienka sa môže časom rozšíriť a problém bude o to väčší. Dnes už existuje veľa firiem, ktoré dokážu drobné poškodenia od kamienkov opraviť vyplnením živicou ktorá má rovnaký lom svetla ako má sklo . Vďaka tomu miesto po oprave nie je vôbec ani vidieť. Oprava vás stojí možno 10-15€, máte však ušetrenú výmenu čelného skla.

Aj tu ale platí pár zásad. “Jamka”, od kamienka nesmie byť príliš veľká. Tak isto nesmie byť na okraji skla a nemôžu sa už od nej rozširovať ďalšie praskliny. Ak je už poškodenie väčšie, alebo je sklo prasknuté, nezostáva vám už nič iné ako ho vymeniť. Výmena čelného skla je však pomerne komplikovaná činnosť, pri ktorej môžete to nové ľahko poškodiť. Preto je lepšie ju zveriť špecializovanému servisu.

crossmenuchevron-down